چگونه میزان پیچیدگی طراحی و بودجه را برای توسعه محصولمان تعیین کنیم؟ هفتم مهر۳ نظر

زمینه سازی برای طراحی و ساخت محصول جدید به بازار بدون شک کاری دشوار است حتی برای ساده ترین محصول ممکن و توسعه و ساخت محصول با افزایش میزان پیچیدگی طراحی منجر به افزایش سرمایه اولیه و گرفتاری بیشتر در تولید محصول می گردد.

محصولات پیچیده و با تکنولوژی روز برای کارآفرینان تازه کار و بی تجربه مناسب نیستند برای مثال شرکت اپل 150 میلیون دلار برای توسعه محصول آیفون اولیه خودش هزینه کرده است.

بنابراین چگونه میتوان سطح پیچیدگی محصول را تخمین زد؟ ما این سوال را با تقسیم پیچیدگیها به معیارهای ذیل پاسخ میدهیم.

ابعاد محصول

اندازه محصول تاثیر بسیار مهمی بر روی پیچیدگی و هزینه تمام شده محصول خواهد داشت. برای نمونه اپل چنانچه محدودیت اندازه در طراحی برایش اهمیتی نداشت میتوانست یکصدم انچه هزینه کرده را می پرداخت.

0

پیچیدگی واقعی زمانی رخ میدهد که از تمامی تکنولوژیهای ممکن برای کوچک سازی بیشتر کمک میگیریم. بخاطر همین محصولات پوشیدنی با چالشهای بیشتری روبرو هستند و بستگی به تکنولوژی دارد که بکار میگیرید.

برای مثال اگر وسیله پوشیدنی شما ضربان قلب را میسنجد و سپس از طریق بلوتوث با مصرف انرژی کم آنرا به برنامه موبایل شما میفرستد طراحی و توسعه آنرا پیچیده در نظر نمیگیریم. اما اگر همین انتقال از طریق موبایل به سامانه ابری باشد پیچیده میشود. سیگنال GSMموبایل مصرف جریان بسیار بیشتری دارد و نیازمند باتری بسیار قویتری است که در مورد ابزار پوشیدنی کار را مشکل میکند.

شکل محصول

نه تنها اندازه محصول برای تخمین میزان پیچیدگی آن اهمیت دارد بلکه شکل محصول نیز مهم است. برای مثال اگر وسیله پوشیدنی شما مانند یک ساعت بصورت سنتی با صفحه ای صاف باشد ارزانتر میشود تا شکا آن دایروی و با انحنا باشد زیرا برای طراحی مدار چاپی آن میبایست از تکنولوژی قابل انعطاف بهره برد.

بنابراین فقط زمانیکه احساس میکنید شکل محصول بسیار مهم است که از انحنا برخوردار باشد از این روش استفاده کنید.

0

تکنولوژی

در بیشتر موارد طراحی محصولی که از تکنولوژی بسیار جدیدی استفاده میکند مد نظر بیشتر کارآفرینان نمی باشد. همینطور تکنولوژیهایی که هنوز کاملا عملیاتی نشده و به اصطلاح جواب خودش رو پس نداده است.

یک مثال خوب جذب توان از محیط است مانند صفحات خورشیدی، دمایی،باد،حرکت،شیمیایی یا حتی امواج رادیویی که متداولترین آن خورشیدی است. استفاده از این تکنولوژیها بسیار جذاب است بخصوص که میتوان با حذف باتری فضای وسیله های پوشیدنی ما را کاهش دهد ولی بسیاری از این روشها هنوز صد درصد جواب خود را پس نداده و قابلیت استفاده بلند مدت را ندارند . استارت آپ ها و کارافرینان تازه کار بهتر است تمرکز خلاقیت خود را بر روی موارد گوناگون کاربری تکنولوژیهای در دسترس قرار دهند.

ملزومات پردازشی

تقریبا همه محصولات نیازمند نوعی مغز هستند. که می تواند از یک میکروکنترلر ساده ۸ بیتی با سرعت کلاک چند مگاهرتزی تا پردازنده های چند هسته ای ۶۴ بیتی با کلاک گیگا هرتزی باشد. همانطور که پیداست هر چه سرعت پایینتر و حجم پردازش کمتر باشد طراحی و توسعه ساده تری خواهد داشت. برای مثال طراحی با آردینو بسیار ساده تر از رزبری پای است و هزینه کمتری در بر دارد. سرعتهای بالا طراحی را پیچیده میکند و مصرف توان بیشتری دارند که خود باعث تحمیل هزینه بیشتر می شود.

اگر طرح شما از دوربین و نمایشگر HD بهره ببرد و یا پردازش صوت و تصویر داشته باشد و یا از هوش مصنوعی استفاده کند نیازمند پردازش زیاد و سرعتهای بالاست. بهترین روش استفاده از میکروکنترلرهای سریع می باشد.

تعدد ویژگیها

یکی از تهدیدهای جدی برای توسعه یک محصول جدید گنجاندن تعداد بیشتر و بیشتری ویژگی در آن محصول است و گاهی افراد تصور میکنند هر چه پر ویژگی تر باشد سودمندتر است و این باعث میشود هیچگاه محصول شما به خط تولید نرسد و تکمیل نشود. بهتر است با سنجش نیاز مشتری حداقلهای ضروری را در محصول خود لحاظ کنید.

عملکرد بیسیم

استفاده از ویژگی بیسیم برای محصولات جدید می تواند پیچیدگی به طرحتان اضافه کند خوشبختانه راه حل مناسب استفاده از ماژولهای آماده ای است که به این منظور طراحی شده اند مانند بلوتوث ،زیگبی، وایفای، زدویو و GPS است که به کاهش هزینه اولیه منجر می شود.

0

حتی شرکتهای بزرگ هم گاهی از این روش برای کاهش هزینه پروتوتایپ اولیه استفاده میکنند. همچنین می توانید از مجوزهای مربوطه نیز مانند FCC استفاده کنید که البته برای محصولات داخلی در ایران خیلی کاربردی نیست.

برای نمونه جهت استفاده از GPS در طرحها در صورتیکه بخواهید سیگنالهای بسیار ضعیف ماهواره و آشکارسازی آن را از ابتدا طراحی کنید با چالشهای بسیاری درگیر هستید.

ملزومات عمر باتری

برای طراحی محصولات قابل حمل همیشه بین اندازه باتری، عمر مفید آن و عملکرد کلی محصول بده بستان وجود دارد. منظور از عملکرد سرعت پردازش و سرعت و بازه بیسیم هست. در واقع مفهوم مهندسی همیشه نوعی بده بستان بین متغییرهای موجود هست.

امکان اینکه تمام متغییر های فوق مثلا عملکرد و اندازه و عمر باتری محدودیت ما باشد نیست و باید یکی را فدای سایرین کرد.

پیچیدگی جمع آوری محصول

یکی از شاخصهای پیچیدگی که بیشتر مردم نادیده می گیرند پیچیدگی در جمع آوری محصول نهایی است.

0

یک مثال برای محصول ساده تر از لحاظ بسته بندی آنست که تنها از یک برد الکترونیکی تشکیل شده باشد و برد به راحتی داخل جعبه قرارگیرد. و اگر محصول شامل آنتن و یا سنسوری باشد که بر روی برد قرار نگرفته باشد جمع کردن آن مشکل می شود.

نرم افزار

نرم افزار به دو دسته تقسیم میشود میان افزار که شامل کدنویسی سخت افزار است و به کنترل مستقیم آن می پردازد و نرم افزار سطح بالا که شامل برنامه نویسی اپلیکیشن و ... است. چنانچه از یک میکروکنترلر ساده جهت کنترل تعدادی ورودی و خروجی استفاده میکنید میان افزار بسیار ساده است و چنانچه محصول شما یک نمایشگر گرافیکی با رزولوشن بالا دارد طراحی میان افزار پیچیده میشود در مورد نرم افزار سطح بالا هر چه بیشتر گرافیکی باشد بر پیچیدگی آن افزوده میشود

نظرات

علی پاسخ
هشت مهر

عالی بود ممنون

رضا پاسخ
دهم مهر

با سلام بهترین روش طراحی یک کوادکوپتر چیست؟

امیر پاسخ
دهم مهر

استفاده ار بزدهای آماده برای طراحی محصول مناسبتر است یا بردهای سفارشی

نظر خود را اضافه کنید